Zdrowiu sprzedawców zagrażają… paragony
Sprzedawcy nieświadomie każdego dnia narażają się na szereg groźnych chorób. Ich sprawcą jest niepozorny fragment papieru - paragon. Codziennie wydają ich setki, a każdy z nich zawiera wyjątkowo niebezpieczną dla zdrowia substancję, bisfenol.
2019-08-21, 14:41

Temat szkodliwości dowodów zakupu, jak również mnogości potencjalnych niebezpieczeństw, jakie ze sobą niosą dla ludzkiego zdrowia, był analizowany przez szereg niezależnych zespołów badawczych na świecie. Wyniki były zbieżne – jeśli papier użyty do produkcji rolki kasowej zawierał bisfenol, to jest to tykająca bomba zegarowa. I nie ma w tym sformułowaniu ani odrobiny przesady.

 Naukowcy są zgodni, że bisfenol A (BPA), wykorzystywany przez dziesięciolecia w procesie produkcji papieru termicznego, zwiększa ryzyko zachorowalności na nowotwory, zaburzeń pracy tarczycy, wystąpienia cukrzycy typu drugiego, nadaktywności, otyłości, jak również zaburzeń płodności. To jednak nie wszystkie możliwe działania niepożądane. Nawet niewielka ilość zawartych w paragonach bisfenoli (BPA lub BPS), może powodować poważne konsekwencje u kobiet w ciąży, jak choćby zwiększać ryzyko poronienia, bądź prowadzić do zmian w rozwoju mózgu dziecka. Co więcej, najnowsze badania potwierdzają prawdopodobieństwo przenoszenia negatywnego wpływu na układ hormonalny nawet na 3 kolejne pokolenia!

 Od dziesięcioleci BPA można znaleźć w licznej grupie produktów, jak choćby puszkach dań gotowych, plastikowych butelkach, a nawet zabawkach, jednak ten użyty w dowodach zakupu okazuje się najbardziej zagrażać naszemu zdrowiu. Niepozorny skrawek papieru, z którym każdy sprzedawca ma nieustanny kontakt w swej codziennej pracy, zawiera w sobie nawet o 250-1000 razy więcej BPA niż jakakolwiek puszka lub butelka! Ponadto, ta toksyczna substancja dodawana jest do paragonów w postaci wolnej, bez trwałego wiązania z papierem, w związku z czym jej liczne cząsteczki łatwo przenoszą się na wszystko, co ma styczność z paragonem - przede wszystkim na skórę dłoni, skąd wchłania się do wnętrza organizmu. W przypadku kontaktu z natłuszczoną lub wilgotną skórą, szybkość przenikania bisfenoli do krwiobiegu wzrasta nawet dziesięciokrotnie! To fatalna wiadomość dla każdej osoby obsługującej kasę fiskalną – stężenie BPA w ich organizmach jest wielokrotnie wyższe, niż u obsługiwanych przez nich klientów, sporadycznie przekraczając nawet dopuszczalne europejskie normy!

 Ze względu na potwierdzoną naukowo szkodliwość BPA, od 2 stycznia 2020 r. jego wykorzystanie w rolkach termicznych będzie zakazane we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od kilku lat coraz większą popularność zyskują zatem rolki kasowe „BPA-free”, wykorzystujące najbliższy możliwy zamiennik – bisfenol S (BPS). Okazuje się jednak, że i on może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a według niektórych źródeł prowadzi do podobnych (a czasem nawet poważniejszych) niepożądanych następstw, co jego poprzednik. Niezależne badania udowodniły ponadto, że BPS ma jeszcze większą zdolność do przenikania przez skórę niż BPA!

 Zgodnie z raportem Ecology Center, aż 75% wydanych w 2018 r. paragonów zawierało substytut w postaci BPS, natomiast 18% - BPA, z kolei w segmencie retail 85% przebadanych paragonów zawierało BPS, a 8% - dotychczasowe BPA. Mając na uwadze fakt, że obecność BPS w organizmie ludzkim w niespełna 90% przypadków wynika właśnie z kontaktu z dowodami zakupu, oznacza to, że liczne grono przedsiębiorców, którzy postanowili skorzystać z rolek „BPA-free”, naraziło się na kontakt z równie szkodliwą substancją, jeszcze łatwiej wchłaniającą się do krwiobiegu!

 Czy istnieje zatem jakikolwiek sposób, by uchronić się od niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z rolek termicznych, a zarazem alternatywa dla paragonów z bisfenolami szkodliwymi dla sprzedawców i ich klientów? Na rynku polskim jest już dostępne rozwiązanie będące ich chlubnym następcą - to rolki kasowe pozbawione nie tylko bisfenoli (w tym BPA i BPS), ale również wszelkich fenoli. Ich producentem jest firma Emerson Polska, która oferuje ten innowacyjny produkt, informując jednocześnie o powadze i skali problemu związanego z dowodami zakupu. Potencjał redukcji dominacji rolek fiskalnych z BPA i BPS na rzecz rozwiązań pozbawionych fenoli jest ogromny, tym bardziej w obecnych czasach wzmożonego zainteresowania konsumentów aspektami prozdrowotnymi.

 - W naszej ofercie posiadamy pełną gamę rolek fiskalnych, wolnych od jakichkolwiek bisfenoli i fenoli. To nasz innowacyjny produkt, który rekomendujemy wszystkim klientom. Każdego dnia miliony osób w Polsce, w tym setki tysięcy w ramach pracy zawodowej, mają kontakt z paragonami. Niestety na chwilę obecną ogromna ich część zawiera substancje, których toksyczność potwierdzają liczne badania niezależnych zespołów naukowych. W trosce o zdrowie nas wszystkich powinniśmy dążyć do eliminacji bisfenolowego zagrożenia z naszego codziennego życia. Możemy wspólnie o to zadbać już teraz, nie tracąc kolejnych lat na wdrożenie bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych. Odpowiednie rozwiązanie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, wystarczy po nie sięgnąć. – mówi Robert Hanusiak, wiceprezes Emerson Polska, jednego z największych w Europie producentów materiałów drukowanych.

 

KONTAKT / AUTOR
Marcin Nowak
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.